Per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo, pavyzdžiui, pašalinus protinius dantis, gali priklausyti nuo ištraukimo sudėtingumo. Visiškas sugyjimas gali užtrukti iki kelių mėnesių.
Per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo, įskaitant danties dydį ir ištraukimo tipą. Tai gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie tai, per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo, ir gaukite patarimų, kaip palengvinti gyjimo procesą.
Šiame straipsnyje skaitykite
Per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo priklauso nuo atlikto ištraukimo tipo
Yra du danties ištraukimo būdai, ir jūsų atsistatymo laikas daugiausia priklausys nuo to, kuris buvo atliktas.
Paprastas ištraukimas
Paprastas danties ištraukimas atliekamas ant matomų dantų – tų, kurie jau yra prasikalę per dantenas. Šie dantys kartais reikalauja ištraukimo dėl:
- infekcijos
- susigrūdimo
- stipraus ėduonies
Jei ištraukiamas dantis yra didelis arba turi kelias šaknis, gijimas užtruks ilgiau. Skylė turėtų užsiverti iki trečiosios savaitės pabaigos, tačiau visiškas gijimas ir skylės išnykimas gali užtrukti kelis mėnesius.
Per šį laiką skylė bus užsidariusi, tačiau gali likti įdubimas, kurį galite jausti su pirštu arba liežuviu.
Matomi dantys taip pat gali reikalauti ištraukimo prieš ortodontinį gydymą, siekiant sukurti vietos likusiems dantims, kad jie tinkamai išsidėstytų burnoje.
Paprastas ištraukimas atliekamas naudojant vietinę nejautrą, kad būtų nutirpinta procedūros sritis. Procedūros metu paprastai būsite sąmoningi ir budrūs.
Jei ištraukiamas dantis yra mažas arba turi tik vieną šaknį, skylė, kuri lieka po ištraukimo, užsivers gana greitai, maždaug per 7 dienas. Visiškas gijimas truks dar maždaug vieną papildomą savaitę.
Chirurginis ištraukimas
Ši procedūra yra sudėtingesnė, todėl po jos skylė dantyje užsiveria ilgiau nei po paprasto ištraukimo. Chirurginio ištraukimo metu audiniai ir kaulai po dantenomis yra pjūviais atskiriami.
Esant chirurginiam ištraukimui, skylė dantyje bus visiškai arba beveik visiškai užsidariusi po 6 savaičių nuo operacijos. Gali prireikti dar kelių mėnesių, kol įdubimas visiškai užsipildys ir gijimas bus baigtas.
Chirurginis ištraukimas dažnai yra reikalingas pašalinti:
- įstrigusį dantį, pavyzdžiui, protinius dantis, kurie neišdygo per dantenas;
- įstrigusius iltinius dantis (aštriuosius dantis priekinėje burnos dalyje) virš dantenų linijos, ypač jei jums ar jūsų vaikui reikia breketų;
- matomo danties likučius, jei jis įtrūko ar sulūžo;
- danties fragmentus, kurie lūžta paprasto ištraukimo metu.
Chirurginiam ištraukimui paprastai reikia vietinės nejautros kartu su bendrąja nejautra.
Danties gijimo etapai
Gijimas užtrunka, tačiau jis prasideda iškart po procedūros.
24–48 valandos po operacijos Per pirmąsias 24–48 valandas po ištraukimo skylėje pradės formuotis kraujo krešulys. Šis krešulys padeda apsaugoti skylę nuo maisto dalelių ir bakterijų patekimo. Tai būtinas pirmasis gijimo etapas, leidžiantis pradėti formuotis dantenų audiniui ir kaului.
Nors tai nebus matoma plika akimi, naujas dantenų audinys jau pradeda formuotis skylėje. Per šį laikotarpį skylės kraujavimas sulėtės ir galiausiai visiškai sustos. Jūsų burnos pusėje, kurioje buvo ištrauktas dantis, vis dar gali būti patinimas ir jautrumas.
7–21 dienos po operacijos Jūsų danties skylė pradės matomai užsidarinėti, nes dantenų audiniai atsistato ir regeneruojasi. Jei buvo darytos siūlės, jos bus pašalintos arba pradės tirpti.
Dideli dantų ištraukimo atvejai, pvz., krūminiai dantys ir bet kurie įstrigę dantys, užtruks ilgiausiai, kol visiškai sugis.
1–4 mėnesiai po operacijos Atsižvelgiant į ištraukimo sudėtingumą, jūsų danties skylė turėtų būti visiškai užgijusi, nepalikdama įdubimo.
Jūsų žandikaulio kaulo skylė (danties ertmė) taip pat turėtų būti visiškai užpildyta nauju kaulu.
Patarimai, po danties rovimo
✔️ Rekomenduojama
- Laikykite marlės tamponą ant tos vietos bent 30 minučių po rovimo. Tai padės pradėti formuotis kraujo krešuliui.
- Ilsėkitės ir duokite savo kūnui laiko atsigauti.
- Pasitarkite su savo odontologu ar chirurgu apie vartojamus vaistus. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kraują skystinantys preparatai, gali sulėtinti danties skylės gijimą.
- Gerkite daug kambario temperatūros vandens.
- Laikykite tą vietą švarią, skalaujant ją druskos tirpalu.
- Pirmosiomis dienomis valgykite tik minkštą maistą.
- Naudokite ledo paketą išoriniam veido patinimui mažinti.
✖️ Nerekomenduojama
- Neskalaukite tos vietos pirmąsias 24 valandas.
- Negerkite nieko karšto ar labai šalto pirmąsias kelias dienas.
- Pirmosiomis dienomis venkite bet kokios intensyvios veiklos, kuri galėtų sukelti aukštą spaudimą.
- Pirmosiomis dienomis venkite gėrimo per šiaudelį, rūkymo
- Nevartokite alkoholio ir nenaudokite alkoholio pagrindu pagamintų burnos skalavimo skysčių 24 valandas po operacijos.
- Venkite valgyti maistą, kuris gali užstrigti žaizdoje, pavyzdžiui, braškių sėklas ar riešutų daleles.
Rizikos veiksniai gijimo metu
Jei kraujo krešulys nesusiformuoja virš danties skylės arba jis yra išjudintas, gali atsirasti komplikacijų.
Vienas iš galimų danties ištraukimo operacijos komplikacijų yra būklė, kuri trukdo naujo kaulo augimui ir minkštųjų audinių vystymuisi, kurie turėtų formuotis virš krešulio.
Jums yra didesnė šios komplikacijos rizika, jei:
- turite infekciją danties skylėje
- procedūros metu atsirado sužalojimų ištraukimo vietoje
- anksčiau jau buvote susidūrę su panašiomis problemomis
- rūkote, kramtote ar garinate nikotino produktus
- vartojate geriamuosius kontraceptikus
- nesilaikote vietos švaros nuo bakterijų ir maisto likučių
Kada kreiptis į gydytoją
Skambinkite savo gydytojui, jei pajusite bet kokius infekcijos ar komplikacijų požymius:
- stiprų patinimą arba patinimą, kuris prasideda praėjus 3 ar daugiau dienų po operacijos
- intensyvų skausmą arba naujai atsiradusį skausmą
- pulsuojančią, dilgčiojančią ar niežtinčią vietą danties skylėje ar aplink ją
- pūlį
- stiprų kraujavimą
- karščiavimą
- tirpimą
- pūlį ar kraują nosies išskyrose
- blogą skonį burnoje, kuris išlieka net po skalavimo
- jei jūsų danties skylėje nėra matomo krešulio arba ji neatrodo mažėjanti po 2–4 dienų
Galimos komplikacijos ir gydymas
Jei turite infekciją, gydytojas jums išrašys geriamuosius antibiotikus arba antimikrobinį ar antiseptinį burnos skalavimo skystį.
Jei atsiranda komplikacijų, odontologas praplaus tą vietą, kad pašalintų maisto daleles, bakterijas ir kitus nešvarumus. Taip pat odontologas gali užpildyti ertmę vaistais ir marlės tamponu.
Ši komplikacija gali sukelti skausmą. Skausmui sumažinti ar pašalinti paprastai pakanka nereceptinių vaistų.
Svarbiausia informacija
Ištraukus dantį, jo vietoje lieka laikina skylė, kuri gali užgyti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
Pirmas ir svarbiausias gijimo etapas yra kraujo krešulio susidarymas. Jei krešulys nesusiformuoja arba yra išjudintas, gali atsirasti komplikacijų.
Įpročiai, tokie kaip gėrimas per šiaudelį ar rūkymas, gali trukdyti gijimui. Tinkama priežiūra po procedūros, tokia kaip vietos švara ir pakankamas poilsis, gali padėti paspartinti gijimo procesą. Per kiek laiko sugyja žaizda po danties rovimo priklauso ir nuo jūsų asmeninės priežiūros.
D.u.k – dažnai užduodami klausimai
Ištraukiau dantį – ką turėčiau daryti?
Pailsėkite visą likusią dienos dalį. Stenkitės kuo mažiau judėti ir kuo daugiau ilsėtis. Laikykite galvą aukštai, kad išvengtumėte kraujavimo.
Kokias atsargumo priemones turėčiau naudoti?
Venkite karšto maisto ar gėrimų, kol nuskausminamieji neišnyks. Tai svarbu, nes nejaučiate skausmo tinkamai ir galite nusideginti burną. Taip pat būkite atsargūs, kad nekramtytumėte savo žando. Tai gana dažna problema, kuri gali atsitikti, kai nejaučiate skausmo.
Jei ilsitės, stenkitės pirmąją naktį laikyti galvą aukščiau, naudodami papildomą pagalvę, jei įmanoma. Taip pat gera idėja naudoti seną pagalvės užvalkalą arba uždėti rankšluostį ant pagalvės, jei truputį kraujuotumėte.
Ar turėčiau skalauti burną?
Pirmąsias 24 valandas neskatinkite savęs skalauti tos vietos. Svarbu leisti ertmei gyti ir būti atsargiems, kad nepažeistumėte kraujo krešulio, valgant toje pusėje arba neleisdami liežuviui jo judinti. Tai gali sukelti infekciją ertmėje ir pakenkti gijimui.
Ar yra dar kas nors, ko turėčiau vengti?
Venkite alkoholio bent 24 valandas, nes jis gali skatinti kraujavimą ir sulėtinti gijimą. Valgykite ir gerkite kambario temperatūros maistą, kaip įprasta, bet venkite kramtyti toje burnos vietoje.
Kada galiu valytis dantis?
Po ištraukimo taip pat svarbu, jei ne svarbiau, išlaikyti burną švarią. Tačiau turite būti atsargūs aplink ištraukimo vietą.
Ką daryti jei kraujuoja?
Pirmiausia atminkite, kad gali būti šiek tiek kraujavimo pirmą dieną ar dvi. Daugelis žmonių nerimauja dėl kraujavimo kiekio. Taip yra todėl, kad mažas kraujo kiekis sumaišytas su didesniu seilių kiekiu atrodo dramatiškiau, nei yra iš tikrųjų.
Jei pastebėjote kraujavimą, neskalaukite, bet uždėkite spaudimą ertmei. Tvirtai sukąskite sulankstytą švaraus medvilninio audinio gabalėlį, pvz., nosinaitę, bent 15 minučių. Įsitikinkite, kad jis dedamas tiesiai ant ištraukimo vietos ir prireikus pakeiskite tamponą.
Jei kraujavimas nesustojo po valandos ar dviejų, susisiekite su savo odontologu.
Ar galiu rūkyti?
Svarbu nedaryti nieko, kas padidintų kraujospūdį, nes tai gali sukelti tolesnį kraujavimą. Rekomenduojame nerūkyti kuo ilgiau po ištraukimo, bet tai turėtų būti bent jau likusią dienos dalį.
Ar yra kas nors, ką galiu padaryti, kad pagreitinčiau gyjimą?
Skirtingi žmonės gyja skirtingu greičiu po ištraukimo. Svarbu išlaikyti burną ir ištraukimo vietą kuo švaresnę, užtikrinant, kad ertmė būtų švari nuo maisto ir nešvarumų. Pirmąsias 24 valandas neskalaukite, ir tai padės burnai pradėti gyti.
Po šio laikotarpio naudokite druskos vandens skalavimo skystį, kuris padeda gydyti ertmę. Šaukštelis druskos šilto vandens stiklinėje, švelniai praskalautas aplink ertmę du kartus per dieną, gali padėti išvalyti ir gydyti tą vietą. Tai darykite bent savaitę arba tiek laiko, kiek nurodo jūsų odontologas.
Svarbu laikytis sveikos mitybos ir vartoti vitamino C papildus, kurie padės burnai gyti.
Man skauda, ką turėčiau vartoti?
Paprastai pirmosiomis dienomis toje vietoje bus tam tikras jautrumas, ir daugeliu atvejų paprastas skausmo malšinimas yra pakankamas, kad sumažintų diskomfortą. Tai, ką paprastai vartojate nuo galvos skausmo, turėtų būti pakankama. Tačiau visada laikykitės gamintojo instrukcijų, o jei kyla abejonių, pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Nevartokite aspirino, nes tai gali sukelti kraujavimą burnoje.
Ar yra vaistų, kurių turėčiau vengti?
Kaip minėta, svarbu nevartoti nieko, kas turi aspirino, nes tai gali sukelti papildomą kraujavimą. Taip atsitinka todėl, kad aspirinas gali šiek tiek skiesti kraują. Žmonės, sergantys astma, turėtų vengti ibuprofeno pagrindu veikiančių skausmo malšintojų. Jei turite abejonių arba jaučiate, kad jums reikia stipresnių vaistų, pasitarkite su vaistininku ar odontologu.
Skausmas vis nepraeina, kas tai galėtų būti?
Kartais infekcija gali patekti į ertmę, kuri gali būti labai skausminga. Tai atsitinka, kai danties ertmėje yra nedaug arba visai nėra kraujo krešulio, o kaulinės ertmės sienelės tampa užkrėstos. Tai vadinama komplikacija, kuri kai kuriais atvejais yra blogesnė nei pirminis danties skausmas!
Tokiu atveju svarbu kreiptis į savo odontologą, kuris gali uždėti tvarsčius ant ertmės ir paskirti antibiotikų kursą, kad padėtų sumažinti infekciją. Taip pat galite pajusti aštrią ertmės briauną su liežuviu, o kartais nedideli kaulo gabaliukai gali atsirasti ant ertmės paviršiaus. Tai visiškai normalu.
Ar reikės pakartotinai lankytis pas odontologą?
Jei ištraukimas buvo ypač sudėtingas, odontologas jums paskirs papildomą apsilankymą. Tai gali būti padaryta tam, kad būtų pašalintos siūlės, jei jų prireikė, arba tiesiog patikrinti, ar vieta gerai gyja.